Za začetek pa najprej poglejmo odkod izhaja beseda »talasoterapija«. Približno takole navajajo spletni viri: beseda talasoterapija izhaja iz grške besede “thalassa”, ki pomeni morje in besede “therapeia”, ki označuje terapijo oziroma zdravljenje. Zanimivo postane tudi igranje z besedami tudi v hrvaščini, saj »talas« pomeni »val«. Torej bi lahko rekli, da imamo pri talasoterapiji povezavo med valovanjem morja in zdravjem?! Kul, kajne?
Glede na napisano ne čudi, da je talasoterapija vzniknila v Grčiji, zgodovinarji omenjajo, da so na otokoma Rodos in Krf z morsko vodo bolne zdravili že pred 2.500 leti.
Osnovne podatke o tem, kaj talasoterapija sploh je, bomo za začetek poiskali kar v neizbežni wikipediji: »Talasoterapija je uporaba morske vode in ostalih produktov morja v terapiji najrazličnejših indikacij v zdravstvene, sprostitvene in kozmetične namene. Produkti morja se uporabljajo v preventivne in kurativne namene v rehabilitaciji, kozmetiki, predvsem pa na področju wellnessa.«
V Thallasu spa Lepa Vida, ki ga najdemo v krajinskem parku slovenskih Sečoveljskih solin, so takole poetično zapisali nekaj besed o talasoterpiji: »V blagem zavetrju solnih polj ponujamo darove morja, ki krepčilno delujejo na telo, v organizmu vzpostavljajo ravnovesje, mu vračajo energijo ter hranijo in obnavljajo kožo. Na voljo so vam tretmaji z naravnimi izdelki, pridobljenimi v Sečoveljskih solinah. Solinsko blato in slanica- matična voda, sol, ter morska voda so najpomembnejši dejavniki talasoterapije na solinah. Od teh sta solinsko blato ter slanica - matična lužina s strani ministrstva za zdravje priznana kot naravna zdravilna dejavnika.« Ste bili pozorni na napisano, tudi ministrstvo potrjuje zdravilne učinke morja? Kul, zelo kul.
Lošinj (foto HTZ in Goran Razić)
Terapevtski, zdravilni, program talasoterapije vključujejo kopeli, obloge in masaže s slanico, morsko vodo, solinskim blatom in morsko soljo … Zelo raznoliko, kakor vidimo. Iz drugih virov lahko izvemo, da je talasoterapija uporaba tako fizikalnih kot kemičnih lastnosti morskega okolja v zdravljenju. Talasoterapija po mnenju številnih strokovnjakov sproža kompleksne in blagodejne učinke na celoten človekov organizem. Uporaba morske vode spodbuja izmenjavo mineralov in toksinov med telesom in vodo.
Ko se potopimo v toplo morsko vodo (talasoterapija naj bi se izvajala pri temperaturi vode med 35 in 37 stopinjami Celzija), človeško telo skozi kožo absorbira potrebne minerale, kot so magnezij, natrij, kalij, kalcij in jod. Alge, morska sol in morsko blato so še posebej bogati z minerali in mikroelementi. Iz morja se vedno vračamo polni moči, polni energije.
Mogoče so na francoski Azurni obali najmodernejša zdravilišča, ki uporabljajo tretmaje talasoterapije, toda tudi Jadransko morje nam ponuja številne poti k boljšemu počutju in zdravju. Največkrat vam bodo strokovnjaki za wellnes in zdravje v paketu talasoterapije ponujali morske kopeli, različne obloge, inhalacije, tuširanja in masaže …
Seveda pa lahko gre talasoterapija samozavestno z roko v roki z aromaterapijo, akupunkturo, osteopatijo, refleksologijo pa tudi ayureveda (ayurveda je sistem tradicionalne medicine, ki izvira iz Indije). Tudi kakšna (solna) savna ob vseh teh naših različnih terapijah bo več kot dobrodošla. Kakor je razvidno, talasoterapija ni le skupek tretmajev za učinkovito zdravljenje, ampak tudi odličen način za sprostitev.
Morske kopeli naj bi zelo ugodno vplivale na celotno človeško telo, izboljšale celotno prekrvavitev in našo presnovo. V najrazličnejših spa centrih ponujajo širok spekter kopeli v morski vodi, ki naj bi predvsem lajšale okrevanje po poškodbah in ortopedskih operacijah. Po drugi strani pa se obloge telesa z morskimi algami uporabljajo predvsem v kozmetične in lepotne namene.
Pri talasoteriji zdravljenju je treba še posebej omeniti tudi slanico (aqua madre) in pa solinsko blato (fango). Slanica je visoko koncentrirana morska voda, ki nastane v procesu zgoščevanja morske vode. Minerali, ki jih najdemo v slanici, pripomorejo k normalnemu delovanju kože ter ohranjajo njen sijoč videz in naraven pH. Solinsko blato pa je s slanico obogatena istrska ilovica črnikaste barve, z njo se delajo blatne obloge, ki jih postavimo na obolela mesta.
Crikvenica (foto HTZ in Ivo Bioćina)
Nekaj »zdravilnih odtisov« talasoterapije na naše telo smo že omenili, nič pa ne bo škodilo, če izpostavimo še (enkrat) naslednje blagodejne vplive morskih terapij:
- izboljšuje dihanje
- spodbuja obnovitev celic
- pospešuje metabolizem
- odstranjuje strupe iz telesa
- učinkovita je pri različnih bolečinskih stanjih
- izboljša prekrvavitev in pozitivno deluje na srce
- uravnava ravnotežje fosforja in kalcija
- odlična je proti napetosti in stresu
- pomaga pri revmi
- zmanjšuje celulit
- izboljšuje rehabilitacijo po operacijah
- pomlajuje in lepša kožo
- pomaga pri bolečinah hrbta
- pomaga pri težavah s spanjem
- pomaga pri neprijetnih hormonskih spremembah
- koristna je tudi za vaše »čustveno stanje«.
In kje lahko najdemo najboljše oziroma najbolj znane centre za talasoterapijo? Slovenske Sečovlje smo že omenili, na Hrvaškem so po morskih zdravilnih tretmajih najbolj znani v Opatiji, Crikvenici, na otokih Rab in Lošinj (v vseh teh krajih so se z morskim zdravljenjem ukvarjali že okrog leta 1900).