portal
index
singleblog
Hrvaški turizem - največji slovenski portal o hrvaškem turizmu.
Impose - for bloggers

80 tisoč oljk

Oljčni raj v Lunu

Tisočletja stari nasadi oljk, dišeče zelenkasto gosto oljčno olje, šumenje ovalnih listov v razvejanih krošnjah in bleščanje modrega morja čisto blizu. Rajsko lep in poseben je ta umirjen, najoddaljenejši predel otoka Paga, ki nas zavije v svoje skrivnosti in podari spokojnost in občutek povezanosti z naravo.

Lun

. Na skrajnem koncu otoka Paga in eden njegovih najlepših kotičkov. Je najsevernejše naselje na otoku in leži na severozahodni konici zelo ozkega polotoka, dolgega 20 in širokega le kak kilometer. S svojim videzom spominja na iztegnjen kazalec in morda izhaja njegovo staro ime prav iz tega (Punta Loni).  Obstaja pa tudi verzija, da je ime izvedeno iz latinskega in italijanskega naziva rta Lun: Punta Longa (dolga), lunga, Lun. V njem živi le nekaj sto prebivalcev, na ravnici, nekoliko oddaljeni od morja. Pa vendar ga poznajo širom po svetu in je priljubljena turistična točka.

Okolica naselja je namreč poraščena s preko 80.000 drevesi oljk. Skrivenčene, košate, upognjene v vse mogoče oblike, trdno zasidrane v kamnito zemljo, srkajo njeno moč, se zoperstavljajo sunkom mrzle burje in nam radodarno dajejo svoje sadove na mizo.

Najstarejša oljka

Še posebej nas pritegne okrog 1.500 divjih oljk, vrste olea oleaster, ki so visoke med 5 in 8 metri. Izračunali so, da so v povprečju stare okrog 1.200 let, kar pomeni, da je mnogo še starejših. So ene izmed najstarejših na svetu. Znanstveniki merijo premer drevesa in glede na to, da se v povprečnem letu deblo odebeli za milimeter, izračunajo njegovo starost. Pri nekaterih drevesih lahko tudi preštejejo letnice in na podlagi gostote vidijo tudi, katera leta so bila za last ugodnejša in katera ne.

Oljčni gaj na Pagu je edini take vrste na Jadranu in ima poseben botaničen pomen.  od leta 1963 je zaščiten kot botanični rezervat in je pod spomeniškim varstvom.  Zaradi interesa trajne zaščite oljčnega nasada so lokalne oblasti sprožile pobudo za ustanovitev posebne javne ustanove, ki bo zanj skrbela.

Sprehod po vrtu oljk

Ob tem je v teku tudi realizacija projekta Vrtovi lunskih maslina, ki je pomemben predvsem zaradi ohranjanja ustvarjanja blagovne znamke in bodočega razvoja tradicionalne, avtohtone pridelave oliv. S tem projektom je predvidena tudi izgradnja recepcije, trgovine s spominki, prostorov javne ustanove in 7 kilometrov stez, ki se bodo raztezale skozi oljčne nasade, nekaj manjših avtohtonih hišk, počivališč in razglednih točk, obiskovalce pa bo skozi nasade popeljal turistični vlakec.

Projekt je sedaj sicer malce zastal, v prihodnjih letih pa upajo na njegovo celotno izpeljavo, nekaj novosti pa je že vidnih, potke so bolje urejene, nekaj je tudi kažipotov, v trgovinici s spominki pa lahko kupite tudi kak izdelek iz oljčnega lesa in plodov.

Že malo pred prihodom v naselje Lun boste naleteli na prvi informacijski kotiček, prijetno  urejeno hiško, kjer vam prijazen uslužbenec poda prve informacije, naročite se lahko na voden ogled ali si oljčni gaj ogledate kar sami. Vasica je majhna, v središču je info center, z razstavo izdelkov in majhno trgovinico. Tam si lahko rezervirate tudi vožnjo z mini električnim vozilom.

Izdelki iz oljčnega lesa

Potke, obdane s kamnitimi zidovi nas vodijo med mogočnimi drevesi, do zanimivejših, kot je na primer najstarejša rastoča oljka na svetu, pa vas usmerijo kažipoti. Vaščani imajo svoja oljčna drevesa označena, za preostale pa skrbi skupnost. V kraju je zato tudi obrat za proizvodnjo oljčnega olja, ogledate pa si lahko tudi staro stiskalnico.

Ko se boste utrudili od pohajkovanja, se odpravite še do bližnjega mini zaselka Tovarnele, kjer je imeniten zalivček za kopanje. Le 15 minut hoje ob obali je oddaljen ta skrajni severni rt otoka Paga, od koder vidite tudi otoke Lošinj, Rab, mesto Rab, celino…


revija